събота, 14 юни 2025 г.

Полска Скакавица

Имам си любимо място в Кюстендилското Краище и от години планирах да го посетя. Куп причини ме възпрепятстваха. Досега. Най-сетне с моя кюстендилски спътник имах и съмишленик в приключението, и водач по пътя до обекта. 
Посещавала съм мястото преди точно 20 години - юни 2005 г. Но тогава бяхме голяма група студенти, водени от преподавател с опит по този маршрут. А, да! И маршрутът беше друг.
В гр. Земен съществува учебно-научен ландшафтен стационар, част от структурата на Геолого-географския факултет на СУ. Или по-просто казано - учебна база на факултета, която се използва за провеждане на учебните практики на студентите от ГГФ. Тя се намира в края на градчето и на "входа" на Земенския пролом на р. Струма - четвърти по ред по течението на реката от общо 11.
Тогава следвахме маршрута "Земенски пролом", като минахме край скалното образувание "Халката", Земенските скали, в подножието на Земенското кале и финалът беше пред водопада Полска Скакавица. Той толкова ме впечатли, че 20 години мислено се връщах при него.
Денят Х беше 13 юни, случайно или не, падаше се в петък, та цял ден си тананиках "Петък, петък 13-и е". 
Схемата за пътуването е вече отработена - влакът за Кюстендил в 08:30, водачът ме чака на гарата и поемаме с колата му към с. Полска Скакавица. В центъра на селото оставяме колата и тръгваме по пътя, към който сочи табела "Към водопада → 4 км". Страшен пек, пътят е на открито, а от двете му страни се редят поляни, едната - с бял равнец (Achillea millefolium), а другата - с бял трън (Silybum marianum). Пътят беше широк черен път, достъпен и с лек автомобил, с повишено внимание и с ниска скорост. След тези 4 км започна същинската екопътека - стръмен наклон, на места кални и хлъзгави участъци, но поне бе в сянката на висока растителност. Минава се и край две скални ниши, организирани като места за почивка, но също така се обитават от прилепи, които се разлетяха над нас при приближаването на дома им. Пътеката е в недобро състояние, силно обрасла и на места пропаднала в дерето, затова трябва да се върви с повишено внимание. 20 минути бавен ход и ето ни пред него! 
Водопадът Полска Скакавица - едно от чудесата на пролома! Съгласно проекта за измерване и каталогизиране на българските водопади, височината му е измерена на точно 51,0 м. Той е от типа бигорни водопади, което е причина за бавното му нарастване с времето. За разлика от повечето водопади, при които ерозията разрушава отдолу лежащата скала, тук има натрупване на бигор, който води до постепенно увеличаване височината на водопада. Уникален е! Един от най-красивите, които съм виждала у нас! Падащата струя се разделя на множество ръкави от стърчащите скали, пръските са навсякъде, образуват се дъги... Изобщо, природна прелест в най-чист вид. Не е от най-лесно достъпните водопади у нас, но пък вероятно е за добро. Тук няма да видите тълпите под Райското пръскало и по-добре. Направих няколко снимки, след което поехме нагоре. Целта беше да стигнем над него. Видяхме рекичката, която го образува, минахме по мостче над нея и стигнахме до стар параклис. Преди 20 год. същият бе в значително по-добро състояние, влизахме в него, за да видим интересни фрески. Сега състоянието му не е добро. Заплашен е от срутване от скалната тераса, на която е разположен. Олтарната апсида буквално виси над пропастта. Взети са мерки за укрепване - целият е опасан с някакви скелета. Но старите интересни фрески, които бяхме виждали някога, са напълно заличени сега. Дано след ремонта ги възстановят и дано изобщо успеят да го спасят от пропадане в дерето.
След още няколко снимки поехме по обратния път. След излизането от зеления тунел слънцето отново немилостиво печеше и двамата с водача ми изгоряхме "на тениски". С наближаването на колата минахме край стара и по всичко личеше - изоставена селска къща. Извън оградата имаше голяма, стара и разклонена череша. Моят спътник набра малко и двамата хапнахме по една шепа сладки плодове. Пошегувахме се, че при настоящите цени на черешите, излетът ми излиза без пари, с количеството, които изядох. С колата се отправихме към с. Раждавица, в чийто център точно срещу жп гарата, имаше симпатична механа, където направихме късен обяд. От толкова ходене бяхме страшно изгладнели. След като хапнахме се отправихме към Кюстендил, където край един аквапарк седнахме да пием по кафе и лимонада, докато наближи време за автобуса ми обратно към София, в 17:00. Изпрати ме до автогарата и се разделихме с уговорка пак да се видим някой ден. Дигиталният ми часовник отчиташе изминати 12 км. Не е лошо.

                                               13.06.2025 52,5    234                31

Снимки: https://www.facebook.com/share/v/1YL2m6Scnp/

сряда, 4 юни 2025 г.

Велбъжд

Град с толкова наситена със събития "биография" и толкова културни обекти, няма как да бъде разгледан подробно само за ден. След миналата пролет, когато ходих там, ми останаха 3 обекта "за следващия път". След като миналата седмица от кафето ми се падна късметче "пътуване" реших, че съдбата ми намига и този "следващ път" ще бъде сега. И така...      

       На 4 юни си бях пуснала отпуск. Сутринта заведох Ани на училище и с метрото – право на Централна гара. Там се качих на влака за Кюстендил в 8:30. Пристигнахме с 5-6 мин. закъснение. Моят местен водач ме чакаше и отидохме в Етнографския музей на града. 

 Емфиеджиевата къща е построена през 1874 година и е принадлежала на Христо Лазов Казанджията, който е бил първомайстор от кюстендилския еснаф и виден радетел на българската църковна община в града. Разположена е в центъра на старата кюстендилска махала "Лозенец" (Баглъка), която е била населявана предимно от заможни българи-родолюбци. След реставрацията ѝ е приспособена за музей, където е поместена музейната експозиция "Градски бит и култура на населението в Кюстендил от края на 19 началото на 20 век".

Къщата има и своето историческо значение за града. В две от стаите, където се е помещавал щаба на IV улански Харковски полк освободил града на 30 януари 1878 г. от османците, експозициите пресъздават работната атмосфера на неговите военачалници. Архитектурния ансамбъл на Емфиеджиевата къща има П-образен план, в две части-жилищна и стопанска, към които има съответни дворни пространства оградени с масивни каменни зидове. Сградата е едноетажна с полувкопани зимници. Жилищният тракт е симетрична възрожденска къща- пловдивски тип.

Експозицията в къщата-музей показва наредба на градския дом на по-заможната част от интелигенцията в града: голям представителен салон с възрожденски мебели за посрещане на гости, спално помещение, кухня с трапезария и малък салон за следобедни гостувания.

В двете стаи, където се е помещавал щаба на руския отряд, начело на който стояли генерал- майор Майендорф, полковник Ертел, подполковник Задерновски, мебелировката е вносна от 30-те години на 20 век. По време на престоя си в Кюстендил полковник Виктор Иванович Ертел е обитавал североизточната стая на къщата, позната като "кабинета на Ертел". В дневната е камината наречена "джамал", която е отоплявала и малкия салон за гости. На огнището в кухнята са изложени автентични съдове изработени от бай Христо Казанджията - котел, гюм за вода, джезве за кафе и хаван с чукало.

Особеното име на къщата - Емфиеджиева, произлиза от емфие (специален тютюн на прах, който бил предназначен за смъркане и се употребявал само от заможни хора). Наследникът на първия собственик Христо Казанджията, негов зет, бил търговец на емфие и оттам хората започнали да наричат къщата по този начин.

Разгледахме, после с колата му отидохме до к-с Тихият кът в с. Слокощица за обяд. След това се върнахме в центъра на града и посетихме музеите на Димитър Пешев и Людмил Янков.

Къща музей "Димитър Пешев" притежава една от най-големите колекции от веществени и писмени извори свързана със спасяването и със спасителите на българските евреи. Експозицията започва с увод, поясняващ фундамента, върху който се изгражда българската държава след 1878 гр. в дух на веротърпимост, етническо и расово равенство.

Първа тема проследява живота на Димитър Пешев - семейна среда, образование, служба в българската армия и участие във войните за национално обединение, завършване на "Право" и професионална реализация като съдия и адвокат.

Втората тема обхваща периода на антиеврейската политика на България (1941-1944 г.) след налагането на хитлеристката власт в Германия, с дискусиите за приемането на Закона за защита на нацията. Акцентира се на събитията след подписване на споразумение между комисаря по еврейските въпроси Ал.Белев и германския представител Т. Денкер за департиране на 20 000 евреи.

Третата тема включва живота на кюстендилските представители след март 1943 г., различните лични съдби, присъдите на Народния съд, общественото забвение и постепенното признание, първоначално от отделни евреи, следвано от Държавата Израел, след 1990 г. от България и различни обществени и държавни структури по света.

Къщата-музей е построена по проект реализиран от Община Кюстендил и Посланикът на Държавата Израел в България Негово Превъзходителство Емануел Зисман и финансиран от Съюза на българските евреи в Израел. Тя е точно копие на родната къща на Димитър Пешев, адаптирана в центъра на града.

Специалисти от Регионален исторически музей извършват научно-изследователската и събирателската работа за дейността на кюстендилци за спасяването на българските евреи от нацистките лагери на смъртта. В продължение на няколко месеца се заснети материали, намиращи се в архивохранилищата на Република България - Централен държавен архив, Архив на Министерството на вътрешните работи, Научен архив на Българската академия на науките, Централен военен архив-гр. Велико Търново, Държавен архив гр. Кюстендил. Със съдействието на ръководството и служителите на Народното събрание е направена реконструкция на кабинет от 40-те години на XX в. След срещи с наследниците на кюстендилци, участвали в делегацията по спасяването на българските евреи, една от които е племенницата на Димитър Пешев Калуда Киарджиева, са дарени значително количество лични вещи за постоянна експозиция в къщата-музей.

Постоянно действащата изложба с оригинални вещи, снимки и факсимилета, разказва за събитията от март 1943 г. и за световно признатите заслуги на Димитър Пешев и неговите кюстендилски съграждани, допринесли за спасяването на евреите в България.

След този велик акт на човеколюбие се пренесохме 40 години напред, в личния "свят" и с личните вещи на друг голям българин, алпинистът Людмил Янков. Наричан "най-добрият поет сред алпинистите и най-добрият алпинист сред поетите". Експозицията в негова памет е уредена в намираща се в съседство къща и е открита през 2013 г. Янков е единственият алпинист, носител на международната награда "Феърплей". Изложбата, подредена в негова памет е под мотото "Величието на един кратък живот". В музея са изложени ръкописи, книги, фотоси, стихове, дори раницата на Людмил Янков, с която е покорил Еверест. Повечето от експонатите са дарение от неговия приятел Александър Стефанов. Людмил Янков загива едва на 35 години по време на тренировъчен лагер на националния отбор по алпинизъм под връх „Камилата" в Рила, близо до родния си Кюстендил, при лавинен инцидент.

Къщата, в която е уредена скромната, но трогателна експозиция, е забележителна сама по себе си. 

 Къщата на баба Дона Ковачева (1855-1926) е място за срещи и подслон на комити, дейци и ръководители на ВМОРО, които минават през Кюстендил. Тук е отсядала Екатерина Симидчиева от град Куманово, волева посестрима на баба Дона. Когато се урежда бомболеярницата в Кюстендилско, баба Дона дава целия ковашки инструментариум на покойния си съпруг. Тя не само посреща гости, готви, пече хляб, пере, лекува ранените, но и играе ролята на куриер и превежда четници на ВМОРО по най-късите и непознати пътища през границата за поробената от Османската империя Македония. В тайниците на къщата се съхраняват комитетско оръжие, боеприпаси и снаряжение. Баба Дона Ковачева умира в своя дом през 1926 година. Имената на Гоце Делчев, неговите братя Милан, Димитър и Христо Делчеви, Даме Груев, Пере Тошев, Яне Сандански, Гьорче Петров, Марко Секулички, Иван Лимончев, Пейо Яворов, Ефрем Чучков, Дончо Щипянчето и неговото семейство, които са живеели известно време в дома на баба Дона, Тодор Александров и други са сред дългия списък от имена на дейци и войводи на ВМОРО, които са посещавали и/или отсядали в Ковачевия дом. През периода 1895-1903 г. в къщата се помещава щабквартирата на Гоце Делчев и е база на македоно-одринското освободително движение в продължение на 30 години. Тук са се празнували и сватби на дейци от Щипско.

После в к-с Градината ядохме сладолед и аз изпих един алкохолен коктейл, а той – топла вода J. После ме закара на автогарата, където се качих на автобуса за София в 17:00. Добре ми се получи този ден, от който имах нужда.

Равносметката в цифри:

                                           04.06.2025      51,1      219,44    60

Снимките са тук: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02Y8vfTCHAgVTxN9nf6q8GwBrzS7nxWMMbgTkWzTvxpta5bPbhDvJma5si6Vq15Jmbl&id=61556244716151&rdid=uh4ol8TDfhrZf9Kd#